LP8340CLD-2.5/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP8340CLD-2.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Tolerance-Max :
3%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Width :
2.92mm
Input Voltage (Min) :
2.7V
Number of Functions :
1
Number of Regulators :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
LP8340
Number of Outputs :
Output Type :
FIXED
Pin Count :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output :
1A
Output Configuration :
Positive
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage :
670mV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dropout Voltage1-Nom :
0.67V
Output Voltage :
2.5V
Current - Supply (Max) :
170μA
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Dual
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 1A
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage 1 :
2.5V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.8mm
Packing Method :
Tape and Reel
PSRR :
55dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
10V