LP5912-1.8DRVR
Mfr.Part #
LP5912-1.8DRVR
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6WSON
1
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Width :
2mm
Number of Pins :
6
Dropout Voltage :
170mV
Number of Terminations :
6
Control Features :
Enable, Power Good, Soft Start
Base Part Number :
LP5912
Number of Functions :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Terminal Form :
NO LEAD
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
30µA
Current - Output :
500mA
Output Voltage 1 :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 500mA
Length :
2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Input Voltage (Min) :
2.3V
JESD-609 Code :
e4
Thickness :
750μm
Current - Quiescent (Iq) :
55μA
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max) :
600μA
Height :
800μm
Output Voltage :
1.8V
PSRR :
80dB ~ 40db (100Hz ~ 100kHz)
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LP5912-1.8DRVR
Texas Instruments LP5912-1.8DRVR
[Voltage Regulators - Linear] Overview
This Texas Instruments LP5912-1.8DRVR is a highly efficient linear voltage regulator integrated circuit designed to deliver a stable output voltage of 1.8V with a maximum output current of 500mA. Encapsulated in a compact 6WSON package, this IC is engineered to provide reliable performance in a variety of applications where precise voltage regulation is essential.
LP5912-1.8DRVR Features
  • Stable output voltage of 1.8V
  • Maximum output current of 500mA