LP5910-1.1BYKAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP5910-1.1BYKAR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.1V 300MA 4DSBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
BOTTOM
Width :
700μm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Output :
300mA
Pbfree Code :
yes
Length :
700μm
Output Type :
FIXED
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
JESD-609 Code :
e1
Number of Terminations :
4
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Dropout Voltage1-Nom :
0.12V
Height :
400μm
Current - Quiescent (Iq) :
25μA
Protection Features :
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Terminal Form :
Ball
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
4
Number of Functions :
1
Thickness :
245μm
Output Configuration :
Positive
PSRR :
80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.1V
Number of Outputs :
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
3.3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
LP5910
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage 1 :
1.1V
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.35mm
Current - Supply (Max) :
350μA
Package / Case :
4-XFBGA, DSBGA
Datasheets
LP5910-1.1BYKAR
Texas Instruments LP5910-1.1BYKAR
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP5910-1.1BYKAR] Overview
LP5910-1.1BYKAR Features
  • Robust Linear Voltage Regulation: Provides a stable 1.1V output with a current rating of 300mA, ensuring reliable performance in a wide range of conditions.