LP5907MFX-2.5/NOPB
Mfr.Part #
LP5907MFX-2.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
5
Number of Terminations :
5
Control Features :
Enable
Current - Quiescent (Iq) :
25μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.05V
Min Input Voltage :
2.2V
Dropout Voltage :
50mV
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
LP5907
Mount :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
PSRR :
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
2.9mm
Output Voltage 1 :
2.5V
Number of Regulators :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Configuration :
Positive
Number of Outputs :
Mounting Type :
Surface Mount
Quiescent Current :
25μA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage :
2.5V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Height :
1.45mm
Thickness :
1.2mm
Terminal Position :
Dual
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 250mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Width :
1.6mm
Max Output Current :
250mA
Current - Supply (Max) :
425µA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Accuracy :
2 %
Texas Instruments LP5907MFX-2.5/NOPB
Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP5907MFX-2.5/NOPB Overview
Designed to meet the exacting standards of modern electronic devices, the LP5907MFX-2.5/NOPB offers a regulated output voltage of 2.5V with a maximum output current of 250mA. Its compact SOT235 package enhances its versatility, making it suitable for integration into space-constrained designs.
LP5907MFX-2.5/NOPB Features
  • Precision voltage regulation for stable performance
  • Regulated output voltage of 2.5V
  • Maximum output current of 250mA