LP5900TL-1.9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP5900TL-1.9
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1 OUTPUT PBGA4
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Quiescent Current :
50μA
Output Configuration :
Positive
Min Input Voltage :
2.5V
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA
Number of Terminations :
4
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Package / Case :
4-WFBGA, DSBGA
Number of Pins :
4
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
1.5mm
JESD-609 Code :
e1
Voltage Tolerance-Max :
2%
Max Output Current :
150mA
Pin Count :
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage :
80mV
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Form :
Ball
Output Voltage :
1.9V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Accuracy :
2 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Current - Supply (Max) :
230μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
1.3mm
Output Voltage Accuracy :
2 %
Base Part Number :
LP5900
Height :
675μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dropout Voltage1-Nom :
0.08V
Number of Regulators :
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Packing Method :
TR
PSRR :
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Thickness :
675μm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Output Voltage 1 :
1.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
LP5900TL-1.9
National Semiconductor LP5900TL-1.9
Enable Fixed 0.5mm LP5900 PMIC 4 4-WFBGA, DSBGA
LP5900TL-1.9/NOPB Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 4-WFBGA, DSBGA case. On the Linear IC itself, there are 4 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 4 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 4 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is LP5900. TR is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 150mA. It operates in the 50μA Quiescent Current state.
LP5900TL-1.9/NOPB Features
80mV dropout voltage