LP3981IMMX-2.7
Mfr.Part #
LP3981IMMX-2.7
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.7V 300MA 8VSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
8
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage :
132mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Supply (Max) :
210μA
Output Current1-Max :
0.3A
Pbfree Code :
No
Output Voltage 1 :
2.7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) :
6V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN LEAD
Min Current Limit :
300mA
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
LP3981
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Width :
3mm
Length :
3mm
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 300mA
Terminal Pitch :
0.65mm
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Output Voltage :
2.7V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Number of Terminations :
8
Datasheets
LP3981IMMX-2.7
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP3981IMMX-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:LP3981, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:8, LP3981IMMX-2.7 pinout, LP3981IMMX-2.7 datasheet PDF, LP3981IMMX-2.7 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP3981IMMX-2.7 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LP3981IMMX-2.7
Enable Fixed 0.65mm LP3981 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
LP3981IMMX-2.7 Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. The PMIC chip has 8 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. The sum of the pins in this unit is 8. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. Here's the basic part number for this IC regulator: LP3981.
LP3981IMMX-2.7 Features
132mV dropout voltage