LP3962ES-3.3/NOPB
Mfr.Part #
LP3962ES-3.3/NOPB
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DDPAK
Output Voltage 1 :
3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Output Voltage :
3.3V
Thickness :
4.58mm
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
4
Max Supply Current :
15mA
Packaging :
Tube
Quiescent Current :
9mA
Max Output Current :
1.5A
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage :
380mV
Dropout Voltage1-Nom :
0.38V
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Input Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LP3962
Min Current Limit :
2A
Output Type :
FIXED
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Tolerance-Max :
3%
Voltage - Input (Max) :
7V
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
5
Current Rating :
1.5A
Contact Plating :
Tin
Accuracy :
1.5 %
Length :
10.16mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Width :
8.42mm
Weight :
113.398093g
Nominal Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Min Output Voltage :
3.3V
Number of Regulators :
Height :
4.83mm
Datasheets
LP3962ES-3.3/NOPB
Texas Instruments LP3962ES-3.3/NOPB
Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP3962ES-3.3/NOPB Overview
The Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP3962ES-3.3/NOPB is a highly efficient, low-dropout linear regulator designed to deliver a steady 3.3V output from a higher voltage input. This compact component is optimized for precision, making it an ideal solution for applications requiring stable and reliable power management. Engineered by Texas Instruments, a leader in semiconductor innovation, the LP3962ES-3.3/NOPB ensures robust performance with thermal overload protection and excellent response to changes in load. This makes it exceptionally suitable for high-performance industrial applications and consumer electronics that demand high levels of power integrity.
LP3962ES-3.3/NOPB Features
  • Output Voltage: 3.3V with a maximum output current of 1.5A.