LP3962EMPX-1.8
Mfr.Part #
LP3962EMPX-1.8
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-5
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
15mA
Min Input Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e0
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
TO-261-5, TO-261AB
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Tolerance-Max :
3%
Dropout Voltage1-Nom :
0.38V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
9mA
Number of Functions :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Current Limit :
2A
Output Voltage 1 :
1.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
LP3962
Pbfree Code :
Quiescent Current :
4mA
Voltage - Input (Max) :
7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Output Current :
1.5A
Output Voltage :
1.8V
Dropout Voltage :
450mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Accuracy :
1.5 %
Datasheets
LP3962EMPX-1.8
Texas Instruments LP3962EMPX-1.8
Enable Fixed LP3962 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
LP3962EMPX-1.8 Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A TO-261-5, TO-261AB case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. There are 5 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 5-pin is present on the chip. It is LP3962 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 1.5A is required to meet the operation requirements. It operates in the 4mA Quiescent Current state.
LP3962EMPX-1.8 Features
450mV dropout voltage