LP3961ES-2.5/NOPB
Mfr.Part #
LP3961ES-2.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA DDPAK
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Radiation Hardening :
No
Width :
8.42mm
Current - Quiescent (Iq) :
9mA
Pin Count :
4
Current - Supply (Max) :
15mA
Weight :
113.398093g
Factory Lead Time :
6 Weeks
Control Features :
Enable
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Length :
10.16mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Dropout Voltage :
240mV
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
Min Input Voltage :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Height :
4.83mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Single
Nominal Output Voltage :
2.5V
Output Voltage 1 :
2.5V
Package / Case :
Quiescent Current :
15µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Voltage :
2.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Max Output Current :
800mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
5
Thickness :
4.58mm
Number of Outputs :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Voltage - Input (Max) :
7V
Min Current Limit :
1.2A
Number of Regulators :
Accuracy :
1.5 %
Voltage Tolerance-Max :
3%