LP3961ES-1.8
Mfr.Part #
LP3961ES-1.8
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
LP3961 800MA FAST ULTRA LOW DROP
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Input (Max) :
7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Width :
8.42mm
Max Output Current :
800mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Accuracy :
1.5 %
Current - Supply (Max) :
15mA
Qualification Status :
Not Qualified
Min Input Voltage :
2.5V
Dropout Voltage :
240mV
Length :
10.16mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Voltage :
1.8V
Thickness :
4.58mm
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Pin Count :
4
Number of Terminations :
5
Height :
4.83mm
Quiescent Current :
4mA
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 week ago)
Output Voltage 1 :
1.8V
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
ECCN Code :
EAR99
Min Current Limit :
1.2A
Voltage Tolerance-Max :
3%
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Terminal Position :
Single
Current - Quiescent (Iq) :
9mA
5
Datasheets
LP3961ES-1.8
National Semiconductor LP3961ES-1.8
[Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3961ES-1.8] Overview
The LP3961ES-1.8 by National Semiconductor is an exceptional choice for voltage regulation needs, boasting a robust design and superior performance. Engineered to deliver an impressive 800mA output with fast response times and ultra-low dropout, this integrated circuit ensures stable and reliable power supply in various applications.
LP3961ES-1.8 Features
  • High Output Current: Capable of delivering up to 800mA.