LP3961EMP-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP3961EMP-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Pins :
5
Output Voltage :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage 1 :
2.5V
Height :
1.8mm
REACH SVHC :
No SVHC
Quiescent Current :
4mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
5
Voltage Tolerance-Max :
3%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Min Current Limit :
1.2A
Accuracy :
1.5 %
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Type :
FIXED
Mount :
Surface Mount
Max Output Current :
800mA
Thickness :
1.6mm
Control Features :
Enable
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Number of Functions :
1
Current - Supply (Max) :
15mA
Current - Quiescent (Iq) :
9mA
Packing Method :
TR
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Min Input Voltage :
2.5V
Dropout Voltage :
240mV
Package / Case :
TO-261-5, TO-261AB
Length :
6.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
LP3961
Current Rating :
800mA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
7V
Number of Regulators :
Nominal Output Voltage :
2.5V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 week ago)
Lead Free :
Contains Lead
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
Width :
3.56mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
LP3961EMP-2.5
Texas Instruments LP3961EMP-2.5
Enable Fixed LP3961 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
LP3961EMP-2.5 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-261-5, TO-261AB case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 5 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 5 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is LP3961. TR is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 800mA. It operates in the 4mA Quiescent Current state.
LP3961EMP-2.5 Features
240mV dropout voltage