LP3892ESX-1.2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP3892ESX-1.2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A DDPAK
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Accuracy :
1.5 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
5
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
LP3892
Package / Case :
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
No
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Quiescent Current :
7mA
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Control Features :
Enable
Pin Count :
4
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Height Seated (Max) :
4.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
140mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
1.2V
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
0.14V
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Single
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
8.64mm
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Dropout (Max) :
0.50V @ 1.5A
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Max Output Current :
1.5A
Number of Regulators :
Lead Free :
Contains Lead
Output Voltage 1 :
1.2V
Number of Pins :
5
Output Type :
FIXED
Current - Supply (Max) :
8mA
Datasheets
LP3892ESX-1.2
Texas Instruments LP3892ESX-1.2
Enable Fixed LP3892 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LP3892ESX-1.2 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 4 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 5 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LP3892. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 1.5A. It operates in the 7mA Quiescent Current state.
LP3892ESX-1.2 Features
140mV dropout voltage