LP3892EMR-1.5
Mfr.Part #
LP3892EMR-1.5
Package / Case
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LIN 1.5V 1.5A 8SO PWRPAD
Dropout Voltage :
155mV
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
8
JESD-609 Code :
e0
Base Part Number :
LP3892
Current - Supply (Max) :
8mA
Voltage Tolerance-Max :
3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Length :
4.93mm
Packaging :
Tube
Positive
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Input Voltage :
1.34V
Dropout Voltage1-Nom :
0.155V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Current :
1.5A
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Packing Method :
Rail
Width :
3.94mm
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Accuracy :
1.5 %
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
8
Number of Pins :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
Quiescent Current :
7mA
Height :
1.47mm
Output Voltage :
1.5V
Number of Outputs :
Datasheets
LP3892EMR-1.5
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP3892EMR-1.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Base Part Number:LP3892, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, LP3892EMR-1.5 pinout, LP3892EMR-1.5 datasheet PDF, LP3892EMR-1.5 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP3892EMR-1.5 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LP3892EMR-1.5
Enable Fixed LP3892 PMIC 8 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
LP3892EMR-1.5 Overview
In the case of Tube cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The PMIC chip has 8 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. The sum of the pins in this unit is 8. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 8 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: LP3892. Packing the voltage regulator IC is done in a method called RAIL. Upon reaching its maximal output current, 1.5A, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 7mA Quiescent Current state.
LP3892EMR-1.5 Features
155mV dropout voltage