LP38842SX-1.5
Mfr.Part #
LP38842SX-1.5
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A DDPAK
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Lead Free :
Contains Lead
Control Features :
Enable
Packing Method :
Tape and Reel
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Min Input Voltage :
1.615V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
1
Max Output Current :
1.5A
Number of Pins :
5
Quiescent Current :
35mA
Accuracy :
1.5 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Voltage :
1.5V
Output Type :
FIXED
Width :
8.64mm
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Number of Terminations :
5
Current - Supply (Max) :
40mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Positive
Base Part Number :
LP38842
1
Pin Count :
4
Height Seated (Max) :
4.8mm
Voltage Dropout (Max) :
0.315V @ 1.5A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Dropout Voltage1-Nom :
0.115V
Voltage Tolerance-Max :
3%
Mount :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
1.5V
Terminal Position :
Single
Number of Outputs :
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
Dropout Voltage :
115mV
Datasheets
LP38842SX-1.5
Texas Instruments LP38842SX-1.5
Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP38842SX-1.5 Overview
Introducing the LP38842SX-1.5, an advanced linear voltage regulator meticulously engineered by Texas Instruments to meet the most demanding power management needs. This cutting-edge integrated circuit (IC) delivers a stable output of 1.5V with a remarkable current handling capacity of 1.5A. Designed in a robust DDPAK package, this regulator ensures efficient power delivery while maintaining exceptional reliability and performance.
LP38842SX-1.5 Features
  • Highly precise voltage regulation
  • Output voltage of 1.5V
  • Maximum output current of 1.5A