LP3882EMR-1.5
Mfr.Part #
LP3882EMR-1.5
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LIN 1.5V 1.5A 8SO PWRPAD
Manufacturer :
National Semiconductor
Current - Supply (Max) :
8mA
Packaging :
Tube
Pin Count :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tolerance-Max :
3%
Accuracy :
1.5 %
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
0.32V @ 1.5A
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Lead Free :
Contains Lead
Min Input Voltage :
1.61V
Number of Terminations :
8
Dropout Voltage :
125mV
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Base Part Number :
LP3882
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Height :
1.47mm
Quiescent Current :
7mA
Output Voltage 1 :
1.5V
Length :
4.93mm
Max Output Current :
1.5A
Output Voltage :
1.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Dropout Voltage1-Nom :
0.125V
Packing Method :
Rail
Width :
3.94mm
Datasheets
LP3882EMR-1.5
Introducing Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3882EMR-1.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:LP3882, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, LP3882EMR-1.5 pinout, LP3882EMR-1.5 datasheet PDF, LP3882EMR-1.5 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3882EMR-1.5 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LP3882EMR-1.5
[Voltage Regulators - Linear] National Semiconductor LP3882EMR-1.5 Overview
The National Semiconductor LP3882EMR-1.5 is a high-performance linear voltage regulator integrated circuit designed to deliver a stable output voltage of 1.5V with a maximum output current of 1.5A. This device comes in an 8-pin Small Outline (SO) package with a PowerPAD™ thermal-enhanced design, ensuring efficient heat dissipation and optimal performance in various applications.
LP3882EMR-1.5 Features
  • Stable Output Voltage: Provides a regulated output voltage of 1.5V.
  • High Output Current: Capable of delivering up to 1.5A of continuous output current.