LP3881ESX-1.8
Mfr.Part #
LP3881ESX-1.8
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DDPAK
Manufacturer :
Texas Instruments
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Output Voltage :
1.8V
Terminal Position :
Single
Output Voltage 1 :
1.8V
Number of Pins :
5
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 800mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Quiescent Current :
7mA
Base Part Number :
LP3881
Dropout Voltage :
75mV
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Tolerance-Max :
3%
Number of Terminations :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Max Output Current :
800mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.075V
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Width :
8.64mm
Packing Method :
Tape and Reel
Pin Count :
4
Accuracy :
1.5 %
Current - Supply (Max) :
8mA
Package / Case :
Height Seated (Max) :
4.8mm
Datasheets
LP3881ESX-1.8
Texas Instruments LP3881ESX-1.8
Enable Fixed LP3881 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LP3881ESX-1.8 Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. There are 4 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 5-pin is present on the chip. It is LP3881 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 800mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 7mA Quiescent Current state.
LP3881ESX-1.8 Features
75mV dropout voltage