LP3881ES-1.8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP3881ES-1.8
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DDPAK
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Output Voltage 1 :
1.8V
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 800mA
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Number of Regulators :
1
Pin Count :
4
Current - Quiescent (Iq) :
30µA
Output Type :
FIXED
Mounting Type :
Surface Mount
Control Features :
Enable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Dropout Voltage1-Nom :
0.075V
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
Accuracy :
1.5 %
Voltage Tolerance-Max :
3%
Dropout Voltage :
75mV
Output Voltage :
1.8V
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Number of Outputs :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Quiescent Current :
7mA
Base Part Number :
LP3881
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
5
Packing Method :
Rail
Width :
8.64mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Height Seated (Max) :
4.8mm
Current - Supply (Max) :
8mA
Packaging :
Tube
Max Output Current :
800mA
Datasheets
LP3881ES-1.8
Texas Instruments LP3881ES-1.8
Enable Fixed LP3881 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LP3881ES-1.8 Overview
The package contains a Tube case. In TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. 4 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 5 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number LP3881 as its basic part number. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 800mA. It operates in the 7mA Quiescent Current state.
LP3881ES-1.8 Features
75mV dropout voltage