LP3875ET-5.0
Mfr.Part #
LP3875ET-5.0
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tolerance-Max :
3%
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Voltage :
5V
Current - Supply (Max) :
15mA
Output Type :
FIXED
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
380mV
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max) :
7V
Output Voltage 1 :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Quiescent (Iq) :
5mA
Current - Output :
1.5A
Packing Method :
Rail
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Number of Regulators :
1
Packaging :
Tube
Dropout Voltage1-Nom :
0.38V