LP2992ILDX-2.5
Mfr.Part #
LP2992ILDX-2.5
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 6WSON
Width :
2.92mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
NO LEAD
Output Voltage :
2.5V
Height Seated (Max) :
0.8mm
Positive
Input Voltage (Min) :
3.5V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.95mm
LP2992
Current - Output :
250mA
Current - Supply (Max) :
4mA
Output Voltage 1 :
2.5V
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max) :
16V
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Length :
3.29mm
PSRR :
45dB (1kHz)
Pin Count :
6
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 250mA