LP2992AIM5X-1.8
Mfr.Part #
LP2992AIM5X-1.8
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Output Voltage :
1.8V
PSRR :
45dB (1kHz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage 1 :
1.8V
Output Type :
FIXED
Height :
1.45mm
Number of Terminations :
5
Max Output Current :
250mA
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
Min Input Voltage :
2.2V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
16V
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.45V
Quiescent Current :
65μA
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.2mm
Control Features :
Enable
Radiation Hardening :
No
Current - Supply (Max) :
4mA
JESD-609 Code :
e3
Number of Outputs :
1
Dropout Voltage :
450mV
Base Part Number :
LP2992
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Accuracy :
3.5 %
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Output Voltage Accuracy :
3.5 %
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 250mA