LP2985ITP-1.8/NOPB
Mfr.Part #
LP2985ITP-1.8/NOPB
Package / Case
5-UFBGA, DSBGA
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5DSBGA
JESD-609 Code :
e1
Output Configuration :
Positive
Width :
0.93mm
Accuracy :
3 %
Quiescent Current :
2mA
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage Tolerance-Max :
4%
Max Output Current :
150mA
Output Type :
FIXED
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
5-UFBGA, DSBGA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
16V
Lead Free :
Contains Lead
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
No
Control Features :
Enable
Number of Pins :
5
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Output Voltage :
1.8V
Terminal Form :
Ball
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Min Input Voltage :
2.2V
Number of Terminations :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount
Output Voltage Accuracy :
3 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Output Voltage 1 :
1.8V
PSRR :
45dB (1kHz)
LP2985
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Dropout Voltage :
280mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Texas Instruments LP2985ITP-1.8/NOPB
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 5-UFBGA, DSBGA
LP2985ITP-1.8/NOPB Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 5-UFBGA, DSBGA case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. There are 5 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 5-pin is present on the chip. It is LP2985 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 150mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 2mA Quiescent Current state.
LP2985ITP-1.8/NOPB Features
280mV dropout voltage