LP2985IM5X-3.6
Mfr.Part #
LP2985IM5X-3.6
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
JESD-609 Code :
e0
Length :
2.92mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Accuracy :
3 %
Radiation Hardening :
No
Output Voltage 1 :
3.6V
Output Voltage :
3.6V
Pin Count :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Quiescent Current :
65μA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Lead Free :
Contains Lead
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Output Current :
150mA
1
Min Input Voltage :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
16V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
Number of Pins :
PSRR :
45dB (1kHz)
Dropout Voltage :
280mV
Voltage Tolerance-Max :
4%
Terminal Position :
Dual
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Datasheets
LP2985IM5X-3.6
Texas Instruments LP2985IM5X-3.6
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2985IM5X-3.6 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SC-74A, SOT-753 case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 5 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 5 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is LP2985. TAPE AND REEL is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 150mA. It operates in the 65μA Quiescent Current state.
LP2985IM5X-3.6 Features
280mV dropout voltage