LP2985AIM5X-6.1
Mfr.Part #
LP2985AIM5X-6.1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 6.1V 150MA SOT23-5
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Number of Terminations :
5
Width :
1.6mm
Base Part Number :
LP2985
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Current :
150mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Accuracy :
2.5 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PSRR :
45dB (1kHz)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Dropout Voltage :
280mV
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
16V
Thickness :
1.2mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Output Voltage :
6.1V
Pbfree Code :
yes
Length :
2.9mm
Min Input Voltage :
2.5V
Output Voltage 1 :
6.1V
Control Features :
Enable
Quiescent Current :
65μA
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Height :
1.45mm
Datasheets
LP2985AIM5X-6.1
Texas Instruments LP2985AIM5X-6.1
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2985AIM5X-6.1] Overview
Engineered to deliver a steady 6.1V output with a current rating of 150mA, the LP2985AIM5X-6.1 ensures stable power supply for a wide range of applications. Whether you're designing consumer electronics, industrial machinery, or automotive systems, this regulator guarantees optimal performance and longevity.
LP2985AIM5X-6.1 Features
  • Stable 6.1V output voltage
  • 150mA maximum output current