LP2985AIM5X-135/NOPB
Mfr.Part #
LP2985AIM5X-135/NOPB
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LIN 1.35V 150MA SOT23-5
Operating Temperature :
-40°C~125°C
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Voltage :
1.35V
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.95mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
LP2985
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Current - Supply (Max) :
2.5mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Output :
150mA
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
PSRR :
45dB (1kHz)
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage 1 :
1.35V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Dropout Voltage :
280mV
Surface Mount
Texas Instruments LP2985AIM5X-135/NOPB
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments LP2985AIM5X-135/NOPB Overview
Welcome to the forefront of precision power management solutions with Texas Instruments' LP2985AIM5X-135/NOPB Linear Voltage Regulator. Engineered with meticulous attention to detail, this integrated circuit (IC) exemplifies reliability and performance, setting industry standards for voltage regulation. The LP2985AIM5X-135/NOPB is meticulously crafted to provide a stable output voltage of 1.35V with a maximum current capacity of 150mA, ensuring consistent and dependable power delivery for your critical applications.
LP2985AIM5X-135/NOPB Features
  • Precision voltage regulation at 1.35V
  • Maximum output current of 150mA