LP2985AIM5-3.2/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2985AIM5-3.2/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.2V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Outputs :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Length :
2.92mm
Pin Count :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Base Part Number :
LP2985
Packing Method :
Tape and Reel
Max Output Current :
150mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage :
3.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Min Input Voltage :
2.5V
PSRR :
45dB (1kHz)
Number of Terminations :
5
Number of Pins :
Pbfree Code :
yes
Output Type :
FIXED
Accuracy :
2.5 %
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.6mm
Dropout Voltage :
280mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Height :
1.02mm
Number of Regulators :
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Voltage 1 :
3.2V
Control Features :
Enable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Texas Instruments LP2985AIM5-3.2/NOPB
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2985AIM5-3.2/NOPB Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SC-74A, SOT-753 case contains the Liner IC. In total, there are 5 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. There are 5 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 5-pin is present on the chip. It is LP2985 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 150mA is required to meet the operation requirements.
LP2985AIM5-3.2/NOPB Features
280mV dropout voltage