LP2985AIM5-2.6/NOPB
Mfr.Part #
LP2985AIM5-2.6/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Terminal Form :
Gull wing
Current - Output :
150mA
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Output Voltage :
2.6V
Voltage - Input (Max) :
16V
Control Features :
Enable
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Pitch :
0.953mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Outputs :
1
Output Configuration :
Positive
Base Part Number :
LP2985
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
PSRR :
45dB (1kHz)
JESD-609 Code :
e3
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Pin Count :
5
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Number of Regulators :
Output Voltage 1 :
2.6V
Length :
2.92mm
Dropout Voltage :
280mV
Number of Terminations :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Input Voltage (Min) :
3.6V
ECCN Code :
EAR99
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Texas Instruments LP2985AIM5-2.6/NOPB
Enable Fixed 0.953mm LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2985AIM5-2.6/NOPB Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-74A, SOT-753 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 5 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. It is LP2985 for this regulator, just for your information. In order to pack the regulator, the method is TAPE AND REEL.
LP2985AIM5-2.6/NOPB Features
280mV dropout voltage