LP2981IM5-3.1
Mfr.Part #
LP2981IM5-3.1
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Current Limit :
150mA
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
3.1V
Control Features :
Enable
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage :
200mV
yes
Number of Outputs :
1
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
LP2981
Length :
2.92mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Position :
Dual
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Input (Max) :
16V
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
3.1V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Supply (Max) :
1.7mA
Current - Output :
100mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance-Max :
3.5%
Packing Method :
Tape and Reel
PSRR :
63dB (1kHz)
Number of Functions :
Datasheets
LP2981IM5-3.1
National Semiconductor LP2981IM5-3.1
Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2981IM5-3.1 Overview
The Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2981IM5-3.1 is a highly reliable, fixed output low-dropout (LDO) regulator designed to deliver a constant 3.1V output from a variable input voltage source. This compact IC regulator is engineered by National Semiconductor, a trusted name in analog technology, ensuring robust performance for critical applications. With its high accuracy and ultra-low dropout performance, it is ideal for maintaining stable voltage levels in sensitive electronic devices, enhancing system reliability and operational efficiency.