LP2981AIBPX-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2981AIBPX-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
5-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA 5USMD
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
5
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
5
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.9mm
Output Voltage 1 :
2.5V
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Package / Case :
5-VFBGA
Width :
0.93mm
Base Part Number :
LP2981
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Current - Output :
100mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage :
2.5V
Terminal Form :
Ball
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage :
200mV
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
No
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Control Features :
Enable
Number of Outputs :
1
Packing Method :
Tape and Reel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
BOTTOM
Voltage - Input (Max) :
16V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Current - Supply (Max) :
1.7mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Current Limit :
150mA
Output Configuration :
Positive
PSRR :
63dB (1kHz)
ECCN Code :
EAR99
Number of Regulators :
Datasheets
LP2981AIBPX-2.5
Texas Instruments LP2981AIBPX-2.5
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments LP2981AIBPX-2.5 Overview
Introducing the LP2981AIBPX-2.5 from Texas Instruments, a leading solution in the realm of voltage regulators. Designed with precision and reliability in mind, this integrated circuit (IC) stands out as a testament to cutting-edge engineering. Boasting a linear regulation mechanism, it ensures a stable output of 2.5V with a current capacity of 100mA, all packed within a compact 5USMD form factor. Whether you're aiming for efficiency, consistency, or performance, this regulator excels in meeting the most stringent demands of your electronic designs.
LP2981AIBPX-2.5 Features
  • Linear regulation for stable output
  • Output voltage of 2.5V
  • Current capacity of 100mA