LP2981A-33DBVTG4
Mfr.Part #
LP2981A-33DBVTG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mount :
Surface Mount
PSRR :
63dB (1kHz)
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Dropout Voltage :
200mV
Current - Supply (Max) :
1.7mA
Quiescent Current :
600μA
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage 1 :
3.3V
Max Output Current :
100mA
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Height :
1.45mm
Number of Terminations :
5
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Pin Count :
5
Terminal Form :
Gull wing
Thickness :
1.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Configuration :
Positive
Min Current Limit :
150mA
Width :
1.6mm
Packing Method :
TR
Control Features :
Enable
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Accuracy :
1 %
Base Part Number :
LP2981
Min Input Voltage :
2.2V
Number of Outputs :
Number of Pins :
Voltage - Input (Max) :
16V
Output Voltage Accuracy :
1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
3.3V