LP2981A-28DBVRG4
Mfr.Part #
LP2981A-28DBVRG4
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Dropout Voltage :
200mV
Max Output Current :
100mA
Output Voltage 1 :
2.8V
Current - Supply (Max) :
1.7mA
JESD-609 Code :
e4
Min Input Voltage :
2.2V
Output Voltage :
2.8V
Packing Method :
Tape and Reel
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Min Current Limit :
150mA
Lead Free :
Contains Lead
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Accuracy :
1 %
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Output Voltage Accuracy :
1 %
PSRR :
63dB (1kHz)
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
16V
Datasheets
LP2981A-28DBVRG4
Texas Instruments LP2981A-28DBVRG4
Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2981A-28DBVRG4 Overview
Introducing the LP2981A-28DBVRG4, a remarkable linear voltage regulator meticulously crafted by Texas Instruments to meet the demanding needs of modern electronic circuits. This integrated circuit is engineered to deliver a stable output voltage of 2.8V with a maximum current rating of 100mA, ensuring reliable performance in various applications.
LP2981A-28DBVRG4 Features
  • Stable output voltage of 2.8V
  • Maximum current rating of 100mA