LP2981-28DBVTG4
Mfr.Part #
LP2981-28DBVTG4
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Max Output Current :
100mA
Accuracy :
2 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Dropout Voltage :
200mV
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Min Input Voltage :
2.2V
Output Voltage :
2.8V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Width :
1.6mm
Current - Supply (Max) :
1.7mA
Thickness :
1.2mm
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage 1 :
2.8V
PSRR :
63dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) :
16V
Height :
1.45mm
Pin Count :
Length :
2.9mm
Output Voltage Accuracy :
2 %
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Datasheets
LP2981-28DBVTG4
Texas Instruments LP2981-28DBVTG4
Enable Fixed LP2981 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2981-28DBVTG4 Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 5 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number LP2981 as its basic part number. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 100mA. It operates in the 600μA Quiescent Current state.
LP2981-28DBVTG4 Features
200mV dropout voltage