LP2980AIM5X-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2980AIM5X-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 50MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Voltage Dropout (Max) :
0.22V @ 50mA
Voltage - Input (Max) :
16V
Base Part Number :
LP2980
Terminal Position :
Dual
Packing Method :
TR
Dropout Voltage :
120mV
Min Input Voltage :
2.1V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e0
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Height :
1.45mm
Max Output Current :
50mA
Min Current Limit :
100mA
Pin Count :
5
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Accuracy :
0.75 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.12V
Output Voltage Accuracy :
0.75 %
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Quiescent Current :
65μA
Width :
1.6mm
Output Voltage :
2.5V
Number of Pins :
5
Current - Supply (Max) :
1.2mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
Control Features :
Enable
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 day ago)
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Number of Functions :
1
PSRR :
63dB (1kHz)
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.9mm
Number of Outputs :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
1.2mm
Datasheets
LP2980AIM5X-2.5
Texas Instruments LP2980AIM5X-2.5
Enable Fixed LP2980 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2980AIM5X-2.5 Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 5 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number LP2980 as its basic part number. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 50mA. It operates in the 65μA Quiescent Current state.
LP2980AIM5X-2.5 Features
120mV dropout voltage