LP2975AIMM-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2975AIMM-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC LNR REG CTRLR 1OUT 8VSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
Quiescent Current :
240μA
Number of Pins :
8
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Base Part Number :
LP2975
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Polarity :
Positive
Terminal Pitch :
0.65mm
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Width :
3mm
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Supply Current :
180μA
Length :
3mm
Output Voltage :
3.3V
Max Input Voltage :
24V
Lead Free :
Contains Lead
Accuracy :
1.5 %
Supply Voltage :
15V
Type :
Positive Fixed
Voltage - Input :
1.8V~24V
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Number of Outputs :
1
Min Input Voltage :
1.8V
Mount :
Surface Mount
Datasheets
LP2975AIMM-3.3
Introducing Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers Texas Instruments LP2975AIMM-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:LP2975, Operating Temperature:-40°C~125°C, Type:Positive Fixed, Number of Terminations:8, LP2975AIMM-3.3 pinout, LP2975AIMM-3.3 datasheet PDF, LP2975AIMM-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers Texas Instruments LP2975AIMM-3.3 ,we also offer MIC5265-2.7YC5, MIC5265-2.8YC5, MIC5265-1.5YMT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LP2975AIMM-3.3
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers Texas Instruments LP2975AIMM-3.3 Overview
LP2975AIMM-3.3 Features
This IC linear regulator controller offers a multitude of features aimed at enhancing device reliability and efficiency. It facilitates a straightforward single output linear regulation, enabling a stable output voltage of up to 8V, which is critical for maintaining the integrity of electrical circuits. The device is particularly noted for its low dropout voltage, which significantly reduces the amount of energy lost as heat, thereby improving overall system efficiency.