LP2951CMM-3.3
Mfr.Part #
LP2951CMM-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
LP2951-N SERIES OF ADJUSTABLE MI
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Output (Max) :
29V
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
3.3V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Dropout Voltage :
380mV
Number of Terminations :
8
Length :
3mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
8
Reference Voltage :
1.26V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Mount :
Width :
3mm
Max Output Current :
100mA
JESD-609 Code :
e0
120μA
Terminal Pitch :
0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
30V
Output Voltage :
3.3V
Number of Pins :
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 100mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Base Part Number :
LP2951
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.235V 3.3V
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Supply (Max) :
14mA
Datasheets
LP2951CMM-3.3
Introducing Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2951CMM-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Base Part Number:LP2951, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, LP2951CMM-3.3 pinout, LP2951CMM-3.3 datasheet PDF, LP2951CMM-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2951CMM-3.3 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LP2951CMM-3.3
Enable Adjustable (Fixed) 0.65mm LP2951 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
LP2951CMM-3.3 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 8 terminations. Regulator IC chip's output type is Adjustable (Fixed). The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C TJ degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. This chip has a total of 8 pins, which are arranged in a rectangular shape. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 8 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LP2951. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 100mA. It operates in the 75μA Quiescent Current state.
LP2951CMM-3.3 Features
380mV dropout voltage