LP2951ACN-3.3
Mfr.Part #
LP2951ACN-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8DIP
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
LP2951
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dropout Voltage :
350mV
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
Rail
Lead Free :
Lead Free
Quiescent Current :
93µA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Input (Max) :
30V
Number of Outputs :
1
Length :
10.02mm
Output Configuration :
Positive
Pbfree Code :
yes
Nominal Output Voltage :
3.3V
Width :
7.11mm
Input Bias Current :
75µA
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Position :
Dual
Accuracy :
0.5 %
Max Output Current :
100mA
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
Output Voltage Accuracy :
0.5 %
Pin Count :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage1-Nom :
0.35V
FIXED
Factory Lead Time :
2 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
8
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage :
3.3V
Current - Supply (Max) :
12mA
Reference Voltage :
1.25V
Terminal Pitch :
2.54mm
Height :
4.95mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Output Voltage 1 :
3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Min Input Voltage :
4.3V
Number of Terminations :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Datasheets
LP2951ACN-3.3
Introducing Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2951ACN-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LP2951, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:8, LP2951ACN-3.3 pinout, LP2951ACN-3.3 datasheet PDF, LP2951ACN-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2951ACN-3.3 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LP2951ACN-3.3
[Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP2951ACN-3.3] Overview
With a nominal output voltage of 3.3V and a maximum output current of 100mA, this regulator caters to a diverse array of applications across various industries, ensuring stable and consistent power delivery even in the most demanding environments.