LP2951-33DR
Mfr.Part #
LP2951-33DR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC
Stock
162
In Stock :
162
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Height :
1.75mm
Length :
4.9mm
Voltage Tolerance-Max :
2%
Max Output Current :
100mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Voltage :
3.333V
Min Input Voltage :
3.7V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.235V 3.3V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage 1 :
3.3V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Nominal Output Voltage :
3.3V
Accuracy :
1.4 %
Min Output Voltage :
3.267V
Current - Supply (Max) :
14mA
Width :
3.91mm
Reference Voltage :
1.252V
Surface Mount
Adjustability :
FIXED/ADJUSTABLE
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 100mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.38V
Output Configuration :
Positive
Packing Method :
TR
Output Voltage :
30V
Output Voltage Accuracy :
1.4 %
Number of Terminations :
8
Number of Functions :
Thickness :
1.58mm
Number of Pins :
8
Base Part Number :
LP2951
Control Features :
Enable
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Dropout Voltage :
380mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
EAR99
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Datasheets
LP2951-33DR
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2951-33DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Base Part Number:LP2951, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, LP2951-33DR pinout, LP2951-33DR datasheet PDF, LP2951-33DR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2951-33DR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LP2951-33DR
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2951-33DR] Overview
Introducing the LP2951-33DR, an exemplary voltage regulator meticulously crafted by Texas Instruments, a pioneer in integrated circuits technology. This sophisticated IC, housed in an 8SOIC package, exemplifies precision engineering and unparalleled performance in regulating positive linear voltage. With an adjustable output capability of up to 100mA, this regulator stands as a beacon of reliability and stability, ensuring optimal power management in diverse electronic applications.