LP2950CZ-3.3G
Mfr.Part #
LP2950CZ-3.3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Dropout Voltage1-Nom :
0.35V
Nominal Output Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Output Current :
100mA
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
30V
Output Voltage :
3.3V
Voltage Tolerance-Max :
2.4%
Dropout Voltage :
350mV
Pin Count :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 22 hours ago)
Min Output Voltage :
3.3V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packing Method :
Bag
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Pins :
3
Number of Terminations :
Accuracy :
1 %
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage 1 :
3.3V
Contact Plating :
Tin
Number of Outputs :
1
Mount :
Through Hole
Output Voltage Accuracy :
1 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators :
Current - Supply (Max) :
12mA
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
LP2950
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 100mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Halogen Free :
Halogen Free
Min Input Voltage :
4.3V
Mounting Type :
Through Hole
Reference Voltage :
1.26V
Datasheets
LP2950CZ-3.3G
onsemi LP2950CZ-3.3G
Voltage Regulators - Linear onsemi LP2950CZ-3.3G Overview
当谈到低压差电压稳压器时,onsemi的LP2950CZ-3.3G以其稳健性能和可靠性脱颖而出。作为一款线性电压稳压器,它提供稳定的3.3V输出电压,并能够提供高达100mA的输出电流。它的高性能设计使其能够在各种应用场景下提供优异的电压稳定性和温度系数。凭借TO-92-3封装和3.3V的输出电压,这款Voltage Regulators - Linear的onsemi产品为工业、消费电子和汽车电子等领域提供了可靠的电压调节解决方案。它不仅能够在宽输入电压范围内保持高效率,还具备低静态电流和低压差的特点,非常适合对能效和空间有严格要求的设计。
LP2950CZ-3.3G Features
  • 稳定的3.3V输出电压