LP102M200H5P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP102M200H5P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
4mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
200V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.114A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.9596A @ 100kHz
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
35mm
Diameter :
35mm
Termination :
Snap in
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
2.114A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Working Voltage :
200V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Number of Pins :
5
Series :
LP
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1000µF
Datasheets
LP102M200H5P3
Cornell Dubilier Electronics LP102M200H5P3
LP 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.114A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In