LP0805A1960AWTR
Mfr.Part #
LP0805A1960AWTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Description
RF FILTER LOW PASS 1.96GHZ 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
RF Filters
Min Operating Temperature :
-40°C
VSWR :
1.7
Length :
2.03mm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Insertion Loss (dB) :
0.3 dB
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
LP0805
Bandwidth :
60MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Output Impedance :
50Ohm Ω
Size / Dimension :
0.080Lx0.061W 2.03mmx1.55mm
Mount :
Surface Mount
Average Input Power :
3W
Height :
1.1176mm
Attenuation@Freq-Max :
20 dB
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Filter Type :
Low Pass
Frequency :
1.96GHz Center
Input Impedance :
50Ohm