LMV7235M5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMV7235M5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC COMPARATOR R-R INPUT SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Comparators
Output Type :
Open-Drain, Rail-to-Rail
Number of Pins :
5
Max Input Current :
400nA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.2mm
Number of Elements :
1
Lead Free :
Contains Lead
Current - Input Bias (Max) :
0.4μA @ 5V
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
2.7V~5.5V
Type :
GENERAL PURPOSE
Response Time :
68 ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input Offset (Max) :
6mV @ 5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Nominal Supply Current :
95μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.45mm
Terminal Form :
Gull wing
Propagation Delay :
62 ns
Input Bias Current :
400nA
Common Mode Rejection Ratio :
67 dB
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
85dB
Width :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
CMRR, PSRR (Typ) :
67dB CMRR, 85dB PSRR
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
5V
Max Supply Current :
95μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Quiescent Current :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.4μA
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Input Offset Voltage (Vos) :
6mV
Number of Terminations :
5
Pin Count :
Output Current :
55mA