LMS5214IMG-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMS5214IMG-2.5
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Seated Height-Max :
1.1mm
Number of Functions :
1
Width :
1.25mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40°C
Input Voltage (Max) :
6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
No
Output Voltage1-Nom :
2.5V
Number of Terminals :
5
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
JESD-609 Code :
e0
Length :
2mm
Dropout Voltage1-Max :
0.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Finish :
TIN LEAD
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
2.4V
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
5
Terminal Pitch :
0.65mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Input Voltage (Min) :
2.5V
Output Voltage1-Max :
2.6V
Output Current1-Max :
0.08A
Datasheets
LMS5214IMG-2.5
National Semiconductor LMS5214IMG-2.5
Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LMS5214IMG-2.5 Overview
LMS5214IMG-2.5 Features
The LMS5214IMG-2.5 linear regulator features a fixed output voltage of 2.5V, which is ideal for providing stable supply to low-voltage circuits. It offers a low dropout voltage, enhancing system efficiency by allowing operation closer to the battery's discharge limit. Additionally, its excellent transient response and low quiescent current make it a preferred choice for battery-operated devices, extending battery life while maintaining output stability.