LMS1585ACSX-1.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMS1585ACSX-1.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 1.5V 5A DDPAK/TO263-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Pins :
3
Output Voltage 1 :
1.5V
Dropout Voltage :
1.2V
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
3
Terminal Pitch :
2.54mm
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
7mA
Output Voltage :
1.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
13mA
Min Input Voltage :
2.5V
Pin Count :
4
Terminal Position :
Single
Height Seated (Max) :
4.8mm
Operating Temperature :
0°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60 ~ 72 dB (120Hz)
Package / Case :
Number of Regulators :
1
Min Current Limit :
5A
Max Output Current :
5A
Current - Supply (Max) :
13mA
Lead Free :
Contains Lead
Dropout Voltage1-Nom :
1.2V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Base Part Number :
LMS1585
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
13V
Pbfree Code :
No
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 5A