LMK212SD823KG-T
Mfr.Part #
LMK212SD823KG-T
Description
CAP CER 0.082UF 10V 0805
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±10%
Depth :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Feature :
LOW DISTORTION
Series :
CFCAP™
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Thickness :
1.3462mm
Temperature Characteristics Code :
SD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.082µF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
LMK212SD823KG-T
TAIYO YUDEN LMK212SD823KG-T
CFCAP™ 0.082μF Ceramic Capacitor ±10% 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low Distortion Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)