LMK212F225ZD-T
Mfr.Part #
LMK212F225ZD-T
Description
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 0805
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Height :
850μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
-20% +80%
yes
Temperature Coefficient :
Y5V F
Series :
M
Halogen Free :
Halogen Free
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Capacitance :
2.2μF
Depth :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Packing Method :
Tape, Paper
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
Y5V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
LMK212F225ZD-T
TAIYO YUDEN LMK212F225ZD-T
M 2.2μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
LMK212F225ZD-T Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
LMK212F225ZD-T Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V