LMK212BJ225KG-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMK212BJ225KG-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Halogen Free :
Halogen Free
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
1.3462mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Termination :
SMD/SMT
Series :
M
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
1.25mm
Depth :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2.2μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Composition :
Ceramic
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X5R
Datasheets
LMK212BJ225KG-T
TAIYO YUDEN LMK212BJ225KG-T
M 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)