LMK212ABJ475MK-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMK212ABJ475MK-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
Tape, Paper
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Series :
M
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Temperature Coefficient :
X5R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
SMPS Filtering
Surface Mount :
Datasheets
LMK212ABJ475MK-T
TAIYO YUDEN LMK212ABJ475MK-T
M 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)