LMK042BJ152MC-W
Mfr.Part #
LMK042BJ152MC-W
Description
CAP CER 1500PF 10V X5R 01005
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Series :
M
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
1500pF
Applications :
SMPS Filtering
Datasheets
LMK042BJ152MC-W
TAIYO YUDEN LMK042BJ152MC-W
M 1500pF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)