LMK042BJ152KC-W
Mfr.Part #
LMK042BJ152KC-W
Description
CAP CER 1500PF 10V X5R 01005
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
1500pF
Mount :
Surface Mount
Thickness :
228.6μm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Metric) :
M
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LMK042BJ152KC-W
TAIYO YUDEN LMK042BJ152KC-W
M 1500pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)