LMK042BJ101KC-W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMK042BJ101KC-W
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 10V X5R 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
100pF
Series :
M
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Thickness :
228.6μm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
LMK042BJ101KC-W
TAIYO YUDEN LMK042BJ101KC-W
M 100pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)