LMK042B7471KC-FW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMK042B7471KC-FW
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 10V X7R 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Height :
200μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Mount :
Surface Mount
Series :
M
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
470pF
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
228.6μm
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
LMK042B7471KC-FW
TAIYO YUDEN LMK042B7471KC-FW
M 470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
LMK042B7471KC-FW Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
LMK042B7471KC-FW Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V